Orbital Shakers
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (24)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (19)
- (12)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (7)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (3)
- (4)
- (2)
- (3)
- (28)
- (3)
- (5)
- (2)
- (51)
- (18)
- (3)
- (1)
- (3)
- (9)
- (3)
- (3)
- (4)
- (2)
- (10)
- (12)
- (13)
- (2)
- (94)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (12)
- (2)
- (2)
- (7)
- (11)
- (2)
- (1)
- (6)
- (3)
- (15)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (3)
- (1)
- (4)
- (8)
- (1)
Filtered Search Results
OHAUS™ Waving Shaker
OHAUS™ Waving Shakers offer a smooth, low-foaming, 3D wave motion for precise speed control
| Includes | Non-Skid Rubber Mat, 3-Wire Cord/Plug |
|---|---|
| Height (Metric) | 31.4 cm |
| Load Bearing Capacity (English) | 5 lb. |
| Electrical Requirements | 110 V |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 2.3 kg |
| Length (Metric) | 54 cm |
| Product Type | Waving Shaker |
| Motor Type | Stepper |
| Voltage | 120 V |
| Material | Aluminum tray |
| Certifications/Compliance | TUV |
| Width (Metric) | 31.8 cm |
OHAUS™ 2 Tier Rocking Shaker
OHAUS™ 2 Tier Rocking Shakers are designed for use in a variety of lab applications, and environmental conditions
Heidolph™ Unimax 1010 Orbital Platform Shaker Package
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Unimax 1010 Orbital Platform Shaker Package includes a shaker, heating module, and high incubator hood for large flasks, media bottles, and Erlenmeyer flasks up to 500 mL.
OHAUS™ Light Duty Incubating Shakers
OHAUS Incubating Light Duty Shakers are designed to incubate samples from 10° below ambient to 65°C
| Width (English) Platform | 7.75 in. |
|---|---|
| Electrical Requirements | 110 V |
| Length (Metric) | 54 cm |
| Orbit | 3 mm |
| Controller Type | Digital |
| Humidity Range | 80%, Non-condensing |
| Width (Metric) | 31.8 cm |
| Width (Metric) Platform | 19.7 cm |
| Length (English) Platform | 11 in. |
| Includes | 3 wire cord and plug |
| Timer Range | 1 sec. to 160 hr. |
| Length (Metric) Platform | 27.9 cm |
| Product Type | Incubating Shaker |
| Voltage | 120 V |
| Temperature Range (English) | 41°F to 149°F |
| Speed Range | 100 to 1200 rpm |
Thermo Scientific™ IntelliStack™ CO2 Incubator Shaker
The Thermo Scientific™ IntelliStack™ CO2 Incubator Shaker combines the functionality of an CO2 incubator and shaker, allowing users to set and maintain specific parameters to meet the requirements of various applications.
| Load Bearing Capacity (Metric) | 20 kg |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 34.9 x 55.1 x 26.8 in. (88.6 x 140 x 68 cm) |
| Orbit | 25 mm |
| Refrigerated | Yes |
| Product Type | Incubator Shaker |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 27.2 x 39.6 x 13.7 in. (69 x 100.5 x 34.7 cm) |
| Voltage | 120 V |
| Humidity Range | Ambient Humidity to 90% |
| Dimensions (LxW) Platform | 35.4 x 22 in. (90 x 56 cm) |
| Temperature Uniformity | ±0.3°C (at3°C) |
| Display | Color Touchscreen |
Eppendorf™ New Brunswick S41i - CO2 Incubator Shaker
The New Brunswick S41i is the only shaker with CO2 control in the market with an integrated 120°C High-Temperature Disinfection system to protect your cells and experiments from contamination. It comes with a perforated shelf for simultaneous static incubation at the same time as shaking.
Bel-Art™ Spindrive™ Orbital Vibrating Platform
Save the expense and eliminate the space requirements of another piece of lab equipment. Placed and centered on a magnetic stirrer, this platform operates as an orbital vibrator for plates, flasks, or other vessels.
Eppendorf™ Innova™ S44i - Stackable Incubator Shaker
Temperature-controlled (refrigerated or non-refrigerated) Eppendorf Innova S44i shaker can fit up to twice as many flasks as other shakers and is ready to reliably support high-yield expression protocols at high speeds. The Eppendorf X-Drive maintains smooth shaking for more reproducible results.
| Width (English) | 28 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 91 cm |
| Length (English) | 35.8 in. |
| Humidity Range | 20 to 80%, Non-condensing |
| For Use With (Application) | Plasmid DNA production and protein expression, Biofuel research, Grow bacteria, yeast, fungus, photosynthetic organisms |
| Width (Metric) | 71 cm |
| Dimensions (LxW) Platform | 76 x 62 cm (30 x 24 in.) |
| Length (English) Platform | 30 in. |
| Accuracy | ±0.5 rpm |
| Depth (Metric) Interior | 71.9 cm |
| Speed Control Accuracy | ±0.5 rpm |
| Timer Range | 0.01 sec. to 95 hr. 59 min., Continuous |
| Length (Metric) Platform | 76 cm |
| Voltage | 120 V |
| Warranty and Service Offering | 3 Years |
| Amperage | 10 A |
| Temperature Uniformity | ±0.25°C at 37°C and 250 rpm |
| Height (English) | 24.8 in. |
| Width (English) Platform | 35.3 in. |
| Height (Metric) | 63 cm |
| Load Bearing Capacity (English) | 78 lb. |
| Platform Style | Universal/Dedicated |
| Electrical Requirements | 120 V ± 10%, 50/60 Hz |
| Depth (English) | 38.1 in. |
| Material | Aluminum Platform |
| Width (Metric) Platform | 89.6 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 35.4 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 118.2 x 86.9 x 63 cm (46.5 x 34.2 x 24.8 in.) |
| Product Type | Incubator Shaker |
| Depth (Metric) | 97 cm |
| Model | Innova S44i |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth (English) Interior | 34.2 in. |
| Interface | USB, Ethernet |
| Display | LED digital Electric Display |
Eppendorf™ CellXpert™ CS220 - Large Capacity CO2 Incubator Shaker
Accelerate your research with the Eppendorf™ CellXpert™ CS220 CO2 Incubator Shaker - the only CO2 incubator shaker with integrated 180°C sterilization. Achieve high flask capacity and reliable results with optimized lab space efficiency and low operating costs.
| Description | CO2 Range: 0.1% to 20% CO2, CO2 Sensor type: NDIR |
|---|---|
| Depth (English) | 31.7 in. |
| Temperature Accuracy | ± 0.4°C at 37°C |
| Size | 224 L |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 22.8 x 40.4 x 15.2 in. |
| Humidity Range | Active bidirection humidity control up to 85% relative humidity, non-condensing |
| Dimensions (LxW) Platform | 20.2 x 36.6 in. |
| Accuracy | CO2 Accuracy: ± 0.3% at 5% CO2 |
| Temperature Control | 0.1°C increments |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 18 kg |
| Refrigerated | No |
| Product Type | Incubator Shaker |
| Motor Type | Eppendorf X-drive |
| Voltage | 100/130 V |
| Model | CellXpert CS220 |
| Frequency | 50 to 60 Hz |
| Weight (English) | 522.5 lb. |
| Depth (English) Interior | 22.8 in. |
| Temperature Range (Metric) | 8°C above ambient to 60°C |
| Temperature Uniformity | ± 0.3°C at 37°C |
| Display | Color Touch Screen |
| Weight (Metric) | 237 kg |
Eppendorf™ Eppendorf S41i - CO2 Shaker and Platform Bundle PROMO
Limited time savings on an S41i CO2 shaker and platform bundle with rugged, reliable shaking and easy cleaning.
Boekel Scientific™ Orbitron Rotator
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Orbitron Rotator for use where gentle, low-foaming agitation and uniform mixing of lab samples are required.
| Width (English) | 12 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Plug Type | EU Plug |
| Length (English) | 12 in. |
| Wattage | 6 W |
| Width (Metric) | 30.5 cm |
| Length (English) Platform | 12 in. |
| Length (Metric) Platform | 30.5 cm |
| Refrigerated | No |
| Voltage | 115 VAC |
| Amperage | 0.5 A |
| Certifications/Compliance | CE, CSA, UL |
| Height (English) | 10 in. |
| Width (English) Platform | 12 in. |
| Height (Metric) | 25.4 cm |
| Load Bearing Capacity (English) | 2.25 lb. |
| Electrical Requirements | 115 V, 50/60 Hz |
| Depth (English) | 12 in. |
| Orbit | 1 mm |
| Material | Rugger Steel |
| Rotation | Nutating |
| Width (Metric) Platform | 30.5 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 1 kg |
| Product Type | Rotator |
| Depth (Metric) | 30.5 cm |
| Frequency | 50/60 Hz |
IBI Scientific™ Belly Button™ Orbital Platform Shaker Lab Start-Up Kit
Kits feature the Belly Button platform shaker and a tube mat
IBI Scientific™ The Belly Dancer™ Orbita Platform Shaker Lab Start-Up Kits
Kits feature the Belly Dancer platform shaker and a choice of extension platform or tube mat
| Shipping Weight (Metric) | 8.6 kg |
|---|---|
| Height (Metric) | 23 cm |
| Load Bearing Capacity (English) | 20 lb. |
| Depth (English) | 15 in. |
| Orbit | 1 in. |
| Material | Cast Acrylic |
| Humidity Range | 97%, Non-condensing |
| Width (Metric) | 38 cm |
| Width (Metric) Platform | 30.4 cm |
| Length (English) Platform | 12 in. |
| Length (Metric) Platform | 30.4 cm |
| Product Type | Lab start-up kit |
| Depth (Metric) | 38 cm |
| Motor Type | DC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 32°F to 104°F |
| Weight (English) | 16 lb. |
| Shipping Weight (English) | 19 lb. |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 40°C |
| Speed Range | 0 to 100 rpm |
| Weight (Metric) | 7.2 kg |
| Height (English) | 9 in. |
IBI Scientific™ Belly Button™ Orbital Platform Shaker
Compact liquid agitation shaker can be used in incubators, refrigerators, and on a crowded benchtop